Skuteczne leczenie prostaty laserem

Prostata to powszechny problem. Statystycznie najczęściej mierzą się z nim mężczyźni po pięćdziesiątce. Powszechność występowania schorzenia związanego z tym organem potwierdzają badania naukowe. Według nich przerost gruczołu krokowego dotyczy nawet 60 procent osób płci męskiej w średnim i podeszłym wieku. Nie istnieje przy tym właściwie żaden sposób zapobiegania temu zjawisku. Jedynym sposobem na znaczne poprawienie stanu chorych jest zabieg chirurgiczny. Coraz częściej stosuje się w tym wypadku laserowe usuwanie prostaty, a w szczególności laser HoLEP.

Dlaczego zabieg jest często niezbędny?

Wszystkie problemy z gruczołem krokowym sprowadzają się do jego nadmiernego przerostu. W łagodniejszych przypadkach, w których przerost ten nie jest nadmierny, możliwe jest względnie normalne funkcjonowanie. Utrudnione jest ono choćby przez przymus częstszej niż zazwyczaj potrzeby oddawaniu moczu. Może to skutecznie zakłócić naturalny rytm dnia oraz wykonywanie obowiązków zawodowych. W bardziej skomplikowanych wariantach przerost taki nie tylko znacznie zakłóca normalne życie, ale też stanowi dla niego zasadnicze zagrożenie. Kiedy gruczoł jest już tak duży, że konieczne jest cewnikowanie, należy przeprowadzić leczenie prostaty laserem.

Dlaczego właśnie laser HoLEP?

Zabieg laserowy jest w mniejszym stopniu inwazyjny niż tradycyjna operacja. Jest też niezbyt skomplikowany i polega na wycięciu fragmentu tkanki, która wyrosła znacznie ponad swoje normalne rozmiary. HoLEP, jak brzmi jego użytkowa i marketingowa nazwa, sprawnie wycina nadmierną część gruczołu. Praca urządzenia jest tak dokładna, że możliwe jest później oddanie usuniętej części do analizy laboratoryjnej. Istnieją już ponadto szpitale, które wykonują ten zabieg jako zabieg pierwszego wyboru. Może to oznaczać, że operacja laserowa prostaty, jako sprawna i bezpieczna metoda, będzie w przyszłości stawać się coraz popularniejsza. Pacjent po wypisaniu ze szpitala stosunkowo szybko wraca do pełnej lub poprawnej sprawności. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych możliwości organizmu i zaawansowania zabiegu.