Operacja a usuwanie prostaty laserem

Jeszcze kilkanaście lat temu operacyjne wycięcie prostaty było standardowym zabiegiem, przeprowadzanym wśród mężczyzn cierpiących na przerost tego gruczołu. Od tamtej pory wiele się zmieniło, a wielu pacjentów reaguje na leczenie farmakologiczne. Z kolei w innych sytuacjach coraz częściej stosuje się usuwanie prostaty laserem, które wiąże się z o wiele mniejszymi możliwymi powikłaniami. Kiedy taki zabieg można zastosować? W jakiej sytuacji niezbędna będzie klasyczna operacja?

Mikrochirurgia laserowa

Przerost prostaty dotyka nawet ponad 70% mężczyzn w wieku powyżej 60 lat. Objawia się zwykle trudnościami w oddawaniu moczu oraz pogorszeniem sprawności seksualnej. Obecnie operacja prostaty laserem zielonym to jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia. Stosuje się ją do średnich i ciężkich zaburzeń. Zabieg charakteryzuje się tym, że jest przeprowadzany bezkrwawo. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem działania lasera naczynia krwionośne zamykają się, a chore tkanki ulegają odparowaniu. Dodatkowo cały zabieg przeprowadza się oczywiście w znieczuleniu. Pacjent może opuścić szpital jeszcze tej samej doby.
Drugą równie skuteczną i bezpieczną metodą jest operacja prostaty laserem holmowym. Podobnie jak poprzednio, pacjent jest znieczulany. Następnie do cewki wprowadzany jest resektoskop, który pozwala zobaczyć na ekranie, co się dzieje w środku. Chora tkanka wyodrębniana jest za pomocą lasera, a następnie rozdrabniana przy użyciu morecelatora oraz usuwana poprzez cewkę moczową. Zazwyczaj już po dobie pacjent wraca do domu, a do pełni sił również seksualnych po kilku tygodniach.

Operacja tradycyjna

Jeżeli leczenie prostaty laserem  nie jest możliwe, lekarz wykonuje operację nazywaną prostatektomią radykalną. Najczęściej dotyczy to przypadków raka prostaty u mężczyzn po 70 roku życia. W związku z tym cały zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym przez podbrzusze lub krocze. Pacjent ze szpitala może wyjść dopiero po kilku dniach. A cewnik pozostaje założony jeszcze przez kilka tygodni.
Choroby związane z gruczołem prostaty są bardzo powszechnym schorzeniem. Warto zatem profilaktycznie wykonywać stosowne badania, ponieważ we wczesnych stadiach chorobowych, leczenie jest dużo mniej inwazyjne.