Bezpieczna operacja prostaty laserem holmowym

Rozrost gruczołu krokowego jest powszechną dolegliwością wśród mężczyzn. Pierwsze problemy pojawiają się zwykle około 45 – 50 roku życia. Typowym objawem jest częste oddawanie moczu. W takiej sytuacji należy umówić się na wizytę do lekarza POZ, który skieruje na odpowiednie badania. W przypadku gdy dolegliwości są bardzo nasilone, a gruczoł krokowy jest znacznie powiększony, lekarz urolog może zadecydować, że najlepszym rozwiązaniem będzie operacja prostaty laserem holmowym. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru chorej tkanki. Dzięki czemu odwrócone zostają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wspomniane już częste korzystanie z toalety także w nocy, kroplomocz czy zaleganie moczu w pęcherzu.

Operacja prostaty laserem wymaga od pacjenta wykonania niezbędnych badań. Jednym z nich jest obrazowe badanie gruczołu krokowego – zwykle usg. Dodatkowo pacjent powinien wykonać oznaczenie antygenu PSA z krwi, który jest białkiem specyficznym dla prostaty. Jego wysokie stężenie może świadczyć o nowotworze. Zleca się także badania typowo wykonywane przed każdym zabiegiem.

Przebieg operacji

Operacja prostaty laserem rozpoczyna się od znieczulenia pacjenta i wprowadzenia do cewki moczowej urządzenia monitorującego to, co się dzieje w niej, ale także w pęcherzu moczowym. Następnie wprowadza się bardzo precyzyjny laser. Za jego pomocą oddziela się powiększoną tkanka. Następnie przyrząd nazywany morcelatorem, który także wprowadza się do ciała pacjenta, sieka na drobne kawałeczki i odsysa przez cewkę usuniętą tkankę. W kolejnym kroku wysyła się pobraną próbkę tkanki do badania histopatologicznego.
Laserowa operacja prostaty jest zabiegiem mało inwazyjnym. Po wykonaniu całej procedury jest konieczność założenia cewnika, ale zwykle usuwa się go już po około 18 godzinach. Jeśli nie ma komplikacji, pacjenta wypisuje się do domu po 24 godzinach. Dodatkową zaletą jest szyba rekonwalescencja. Tkanki po takim zabiegu szybko się regenerują. Metoda ta jest często zalecane przez urologów, ponieważ jest precyzyjna. Dodatkowo nie niesie za sobą zbyt wielu powikłań dla pacjentów, którzy szybko wracają do formy. Zdecydowanie warto rozważyć taką możliwość leczenia.