Operacja prostaty laserem

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Wiąże się to i z przywilejami i z utrudnieniami. Wobec matki natury jesteśmy równi pod względem płci. Kobiety zmagają się z menopauzą i innymi schorzeniami ze strony układu rozrodczego i moczowego. Męskim odpowiednikiem tych nieprzyjemności są problemy z prostatą. Aby go się pozbyć nie raz koniecznością jest operacja prostaty laserem.

Dolegliwości, jakie mogą wystąpić w związku z gruczołem krokowym

Najmniejsze zlekceważenie dolegliwości z gruczołem krokowym może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak nowotwór czy rozrost. Wizyty u urologa staną się codziennością, a jedynym skutecznym rozwiązaniem zostanie elektroresekcja. Warto wiedzieć, że elektroresekcja to zabieg krwawy, wymagający tygodniowej hospitalizacji, łączący się z ryzykiem infekcji moczowej przez konieczność użycia cewnika. Alternatywnym rozwiązaniem jest laserowa operacja prostaty, opierająca się o koagulacje, waporyzacje, czyli odparowanie tkanki stercza, resekcję oraz enukleację. Ze względu na mała inwazyjność i szybkość zabiegu budzi coraz większe zainteresowanie wśród chorych. Główną jego zaletą jest minimalizacja powikłań na tle seksualnym i bardzo małe ryzyko krwawienia śródoperacyjnego.

Dla kogo laseroterapia jest szczególnie wskazana

Operacja prostaty laserem najczęściej dedykowana jest chorym z powiększonym sterczem. Nierzadko operacja laserowa jest jedynym rozwiązaniem dla chorych mających choroby współistniejące. Dodatkowo jest skierowana do osób mających problemy kardiologiczne, u których operacja prostaty w sposób tradycyjny lub farmakologiczny nie może zostać wykonana. Obecnie stosuje się lasery neodymowo-yagowe, holmowe, diodowe oraz potasowo-tytanowo-fosforanowym, potocznie zwany zielonym.

Schorzenia urologiczne

Chociaż pole schorzeń na tle urologicznym jest niezwykle obszerne, to do najczęstszych należy przerost prostaty. Do tego typu problemu zaleca się leczenie prostaty laserem zielonym. Przerośnięty gruczoł likwiduje się przez cewkę moczową w sposób bezkrwawy i zupełnie nieinwazyjny. Jakie efekty oferuje operacja prostaty laserem zielonym? Przede wszystkim ich trwałość. Zabieg w pełni odciążają pacjenta od dolegliwości urologicznych. Do tego zapewniają sprawność seksualną i nie wiążą się z przymusem hospitalizacji, gdyż cała procedura zajmuje kilka godzin. Dodatkowo wykluczone zostaje ryzyko infekcji, ponieważ laser wyklucza potrzebę używania cewnika.