Leczenie prostaty laserem

Gruczoł krokowy (nazywany także sterczem lub prostatą) znajduje się bezpośrednio nad pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową w jej początkowym odcinku. U wielu mężczyzn po 50. roku życia prostata powiększa się, co powoduje ucisk na cewkę i utrudnia oddawanie moczu. Leczenie farmakologiczne jest skuteczne, ale jedynie w początkowych stadiach choroby. Jeśli problem jest już bardziej zaawansowany konieczna staje się leczenie prostaty laserem. Dawniej stosowano operacje tradycyjne (z przecięciem powłok brzusznych), ale jest to metoda przestarzała i związana z większymi powikłaniami po zabiegu. Leczenie prostaty laserem w postaci operacji, podobnie jak laserowe rozbijanie kamieni nerkowych odbywa się w znieczuleniu dolnej połowy ciała lub ogólnym i trwa poniżej godziny.

Operacja w szpitalu

Pacjent zazwyczaj opuszcza szpital w pierwszej dobie. Operacja prostaty laserem zielonym jest prostym zabiegiem, wykonywanym za pomocą resektoskopu laserowego. Lekarz wprowadza narzędzie przez cewkę moczową do pęcherza i usuwa nadmiar miąższu prostaty, który utrudnia odpływ moczu. Zabieg wykonuje się w kilkukrotnym powiększeniu. Duża energia lasera pozwala na bieżąco wycinać i odparowywać tkankę, za pomocą koagulacji. Jest to metoda na leczenie prostaty laserem maksymalnie ograniczająca utratę krwi i przez to bezpieczna, nawet jeśli liczba miąższu, który należy usunąć, jest bardzo duża. W razie wystąpienia krwawienia, można je szybko zahamować za pomocą elektroresektora.

Co po operacji prostaty?

Operacja laserowa, jak każdy zabieg, wymaga stosowania się do zaleceń w pierwszym tygodniach po jego wykonaniu. Należy pić ok. 2 litrów wody mineralnej niegazowanej na dobę i unikać alkoholu, kofeiny oraz ostrej kuchni. Przez miesiąc nie powinno się podejmować ciężkiego wysiłku fizycznego, jazdy rowerem, treningu siłowego, a nawet bardzo długich spacerów. Wskazana jest także miesięczna abstynencja seksualna. Laserowe usuwanie prostaty może skutkować bólem, problemami z oddawaniem moczu, krwawieniem lub stanami zapalnymi, które powinny ustąpić po kilku dniach. W przypadku niepokojących objawów albo dłuższego utrzymywania się powikłań, należy zgłosić się na oddział, gdzie wykonywany był zabieg.